Skip to content

Announcement: Winners of Community Art Project

Based on 60% judges marks and 40% voting, the winning artworks and their respective artists and communities are:

1st Place: Whale Cave
by Annvi Mittal, Kaashvi Choukhany, Kritvee Modi, Mehar Sanghera & Siddhangana Kumari – Mayo College Girls’ School, Ajmer

2nd Place: Metanoia
by Adaa Chowdhury, Anandi Gupta, Nishikaa Vaid, Pukhraj & Khiwama Rai – Mayo College Girls’ School, Ajmer

3rd Place: Sapma
by Anika Singh Thakur, Mokshini Jasol, Poornima Chauhan, Saachi Vijn & Usha Bansal – Mayo College Girls’ School, Ajmer

Congratulations to the winners!
Prize money of INR 15,000/- will be given to the 1st place winner.
2nd and 3rd place winners will get free entry to next year’s event.


​Collaborative Art Space’s Community Art Project, had individuals living, studying or working in a community – a building, a society, a locality or an institution (school, college, companies or organizations) – collaborate with each other to create an environmentally friendly art piece using at least 50% waste material. 


Participating Teams

Team 1: Aditya Nandan, Kushal Agarwal, Navansh Mankar, Shourya Singh & Swarit Varshney – The Scindia School, Fort Gwalior

Team 2: Aahana Srimani, Ina Bharadwaj, Karishma Chotrani, Saira Dua & Vashita Rungta – Modern High School International, Kolkata

Team 3: Aastha Ganesh, Anushka Anand, Harshittha V, Mahima Dash, Tavishi Mukherjee – NIFT, Bangalore

Team 4: Annvi Mittal, Kaashvi Choukhany, Kritvee Modi, Mehar Sanghera & Siddhangana Kumari – Mayo College Girls’ School, Ajmer

Team 5: Anika Singh Thakur, Mokshini Jasol, Poornima Chauhan, Saachi Kaur Vij & Usha Bansal – Mayo College Girls’ School, Ajmer

Team 6: Aahika Jain, Aishani Mittal, Davi Kejriwal, Suditi Mehta & Tamanna Jain – Mayo College Girls’ School, Ajmer

Team 7: Adaa Chowdhury, Anandi Gupta, Nishikaa Vaid, Pukhraj & Khiwama Rai – Mayo College Girls’ School, Ajmer

Team 8: Krishna Bauer, Samjith Lakshman, R.Mukundam, S.B.Dheya, M. Tanga Tharagai & S. Yahlini – Bhavan’s Gandhi Vidyashram, Kodaikanal

Team 9: Ananya Parikh, Darshil Surana, Gayatri Parmar, Naisha Khaund,Shrinithi Suresh, Swarali Kamat & Svanik Kartha – JBCN international school, Borivali

Team 10: Aniket Mishra, Ankana Ghosh Dastidar, Arshita Sanghi, Debsingha Sarkar, Dhiman Narayan, Indira Biswas, Rajnandini Dey, Sia Agarwal & Shreyan Banerjee – Calcutta International School, Kolkata

Team 11: Aroni Das, Granthana, Parth Mehta, Rudra Mazumder, Shriyadita Sengupta, Siya Kabra & Vrishabh Venkatesh – Calcutta International School, Kolkata


Selection of Winners

  1. Winners were decided on the basis of votes and judges opinion, 40% votes & 60% judges marks.
  2. Voting was carried out from 10 March 2023, 3:00 PM to 10 April 2023, 2:59 PM
  3. The judging of the artworks was anonymously to be fair.
  4. Judging was done by:

Catalogue